Намирате се в: Начало / Тракийска архитектура


Тракийска архитектура

 Праисторичеса архитектура

    Българските земи притежават богато архитектурно наследство от различни културни епохи. Най-ранни архитектурно-строителни паметници са праисторическите селища от IV и III хил. пр. н. е., селищните могили и долмени от I хил. пр. н. е. и тракийските паметници — останките на гр. Севтополис, Мезекската гробница, Казанлъшката гробница и др.

    Най-ранните гробници са скално-изсечените помещения, голям брой от които са средоточени в Родопите, Странджа, източна Стара планина и североизточна България, датирани от къснобронзовата епоха (втората половина на II хил. пр. Хр.) до ранножелязната епоха (IX-VII в. пр. Хр.). Някои изследователи смятат, че тези помещения не са били гробници, а светилища, а други - че са изпълнявали и двете функции. Скалните тракийски гробници имат обикновено едно помещение, рядко съществува преддверие или дромос (коридор). Имат един вход отстрани и често - отвор на тавана, който е имал за капак подвижен камък. Входовете са малки, ниски, с кръгла форма. На някои входове се виждат жлебове за затваряне с камък. Скалните гробници имат приблизителна форма на пресечен конус. Размерите им рядко позволяват повече от един човек да стои изправен във вътрешността. Срещат се изсечени скамейки (или погребални легла) по стените им, както и ниши, за поставяне на някакви предмети.

    В средата на първо хилядолетие пр. Хр. в Тракия се появяват градените подмогилни гробници. Те са винаги покрити със земен насип и често притежават  Праисторичеса архитектура  Праисторичеса архитектура дълъг коридор (дромос), който извежда навън от могилата. Срещат се два основни вида - кръглокуполни и такива с правоъгълен план. Кръглокуполните гробници се срещат в териториите на днешна България и европейска Турция - териториите на древна Тракия. Появават се през V в. пр. Хр. и се използват до края на античността - IV в. сл. Хр. Строени са от каменни блокове или тухли. Представителни кръглокуполни гробници са тези в Казанлък, Мезек, Стрелча, Старосел, Александрово и др. Предполага се, че са съществували и дървени гробници с двойни стени, като пространството между тях е запълнено с чакъл. Такива са били гробницата в Могиланската могила във Враца.


Праисторическа архитектура

Тракийска архитектура

Средновековна архитектура

Средновековна архитектура

Възрожденска архитектура

Възрожденска архитектура

Социалистическа архитектура

Социалистическа архитектура